اجرای قرنیز پی وی سی و ام دی اف

صفحات مرتبط

آموزش نصب قرنیز

قرنیزها فضای بین دیوار و "کفپوش" را پنهان میکنند و از دیوار در برابر ضربه ، خش و هر گونه برخورد و آب محافظت میکنند و البته جنبه زیبایی نیز داد. قرنیز ها در مدل های سنگی، چوبی، اچ دی اف HDF و PVC هستند. به طور معمول عرض قرنیز ها 7 و 9 سانتی متر است و صخامت آنها معمولا 17 میلی متر میباشد. برای فضاهای کوچکتر از قرنیز هایی با ارتفاع کم استفاده شود و برای فضاهای بزرگ تر از قرنیز هایی با ارتفاع بیشتر استفاده میکنند.

زمان نه چندان قدیم استفاده از قرنیز های سنگی در ساختمان ها زیاد بود از نظر زیبایی اصلا چشم نواز نبود و الان هم در حال استفاه . اجرای این قرنیز ها با دوغاب و سیمان انجام میشود و نصب آن وقتگیر و هزینه آن بالا است. 

قرنیز های ام دی اف و قرنیز های "ام دی اف" از نظر شکل ظاهری و رنگ بسیار متنوع هستند. در بین جنس های پی وی سی و ام دی اف طرح های مختلف وجود دارد و حتی میتوانند از نظر ظاهر بسیار شبیه باشند باید به سایر ویژگی های آن توجه کرد که قرنیز به کار رفته مناسب محل مصرف تهیه شود. ویژگی هایی مانند وزن، مقاومت در برابر ضربه، هزینه، رطوبت  و غیره. قرنیز هایی که در محل هایی استفاده میشوند که در معرض آب و رطوبت هستند باید ضد آب باشند مانند آشپزخانه تا به مرور زمان دفرمه نشوند و تغییر رنگ پیدا نکنند.

برخی از قرنیز ها به صورت تک جداره و یا دو جداره هستند. قرنیز های دو جداره این امکان را دارند که سیم ها و کابل ها را از فضای خالی که داخل قرنیز وجود دارد عبور کند تا ظاهری زیبا به فضای داخل منزل ببخشد و سیم ها آسیب نبینند. امروزه قرنیزهای متنوعی از طرف شرکت های مختلف تولید میشوند و هر کدام قابلیت های ویژه ایی مانند ضد حریق ، قابلیت شستشو، ضد خش بودن، ضدپوشیدگی، ضد حشرات و... که بسته به احتیاج و سلیقه افراد قابل تهیه در بازار است. نصب قرنیز از یک طرف شروع میشود و تا انتهای کار ادامه دارد و به صورت پراکنده نصب کردن اشتباه است.

نصب و اجرای قرنیز

روش اجرای قرنیز

برای نصب قرنیز pvc و MDF در ابتدا باید دیوار تمیز باشد و سطح آن هموار باشد. این قرنیز ها را با چسب به راحتی به دیوار چسبیده میشود، پشت قرنیز را چسب میزنیم و به دیوار میچسبانیم و بعد با دستگاه میخکوب در فاصله های کوتاه قرنیز را به دیوار محکم میکنیم. در گوشه ها و کنج باید زاویه دیوار و اندازه ایی که برای قرنیز استفاده میکنیم هماهنگ باشد تا بعد از نصب، قرنیز ها به هم فشار نیاورند و ترک خوردگی یا تغییر شکل در آنها به وجود نیاید.

امروزه بیشتر از قرنیز های پی وی سی و ام دی اف و اچ دی اف استفاده میشود. هر کدام از این قرنیز ها مزایای خود رادارند

برای انتخاب رنگ مناسب برای قرنیز ها، رنگی را انتخاب میکنند که با کفپوش هماهنگی داشته باشد. مثلا اگر کفپوش چوبی است معمولا دو سه درجه باید رنگ قرنیز تیره تر باشد و یا اگر کف طرح چوب نیست با رنگ درب ها انتخاب را انجام میدهیم.

هنگام نصب نباید درز و فضای خالی بین قرنیز و دیوار و و قرنیز با کف و خود تیغه های قرنیز ها با هم وجود داشته باشد. این شکاف ها محل جمع شدن گرد و خاک میشود. قرنیز ها ایرادات لبه دیوار و "پارکت و لمینت" به عنوان مثال "لمینت آرتا" را میپوشانند و محافظ پایین دیوار هستند و به محیط زیبایی میدهند و مثل یک قاب دور تا دور کف خانه قرار میگیرند.

روش نصب قرنیز
با ثبت مشخصات سفارش خود براحتی از ایرانی دکور خرید کنید