اجرای کفپوش پی وی سی (PVC)

آموزش نصب کفپوش PVC

صفحات مرتبط

اجرای کفپوش PVC

کفپوش های PVC در بازار به سه مدل رولی، تایلی و کلیکی موجود هستند. کفپوش پی وی سی از ماده شیمیایی پلی ‌وینیل کلراید که نوعی پلاستیک فشارده میباشد و بسیار با ارزش در صنعت ساختمانی نوین است. ازیک لایه رزین PVC که روی آن را لایه رنگ و طرح کفپوش قرار گرفته و در نهایت لایه نهایی که بی رنگ است مقاوم در برابر لغزش و محافظ کفپوش است، تشکیل شده است. کفپوش پی وی سی مقاوم در برابر آب و قابل شستشو است و در فضاهایی که رفت و آمد زیاد است قابل استفاده است

کفپوش PVC ضخامت بین دو تا سه میلیمتر دارد، خاصیت ارتجاعی زیادی دارد برای همین در هنگام نصب باید کف کاملا یکدست و صاف باشد، اگر زیر سازی خوب نباشد پستی ها و بلندی ها کف از روی کفپوش PVC نمایان و احساس میشود. بعد از نصب کفپوش درزی وجود ندراد و نفوذ آلودگی به زیر آن خیلی کم است و احتمال رشد کپگ و قارچ وجود ندارد. وزن کمی دارد و حمل و نصب آن راحت است. کفپوش PVCمقاوم در برابر حرارت، اسید و آتش است. به نسبت پارکت و لمینت ارازان تر است و طرح های آن شبیه پارکت لمینت است و به این دلایل کفپوش پر طرفداری است. نظافت کفپوش PVCبسیار راحت است، عایق حرارتی و صوتی بوده و برای مناطق سردسیر انتخاب خوبی است. طول عمر زیادی دارد. در مقایسه با پارکت و لمینت زیر سازی این کفپوش بسیار باید دقیق باشد و این کفپوش ها در مقابل نور خورشید به مرور زمان تغییر رنگ میدهند و در محیط های مسقف باید نصب گردد. در فضا هایی که امکان سر خوردن وجود دارد مثل آشپزخانه میتوان از کفپوش PVC  آجدار استفاده کرد. قابل استفاده در منازل، محیط های اداری و تجاری، آشپزخانه ها ، بیمارستان و آزمایشگاه ها میباشد.

نصب کفپوش پی وی سی PVC

روش نصب کفپوش پی وی سی

روش نصب کفپوش PVC

نصب کفپوش PVC در چهار مرحله قابل اجرا است:

زیر سازی: زیرسازی کف باید انجام شودپ، سطح اولیه نباید پستی یا بلندی داشته باشد و باید قبل از نصب کفپوش کف کاملا زیرسازی شود. برای زیر سازی بهترین کاری که پیشنهاد میشود ترکیب پودر سنگ، سیمان و چسب بتن است. این سه را باهم مخلوط کرده و آب به آنها اضافه میکنیم به اندازه ایی باید رقیق باشد که روی سطح کار به راحتی پهن شود، با کاردک به صورت افقی و عمودی میکشیم تا تمام پستی ها و بلندی ها پوشیده شود و در آخر سطحی مسطح به ما بدهد. قبل از این کار شکافی است که عمیق است با ملات سیمان و ماسه آن را پر میکنیم. کفپوش پی وی سی PVC در هر سطوح موزاییک، سنگ، سرامیک وسیمان قابل اجرا است. در صورتی که نم یا رطوبت در کف اولیه وجود داشت باید صبر کنید و تا خشک شدن کامل و از نصب کفپوش  پی وی سی PVC  خودداری کنید.

کف کامل باید تمیز باشد: قبل از که کفپوش پی وی سی PVC را نصب کنیم باید کف کامل تمیز باشد و از گرد و خاک و چربی کامل پاک شده باشد. قبل از شروع چسب کاری کفپوش پی وی سی، کف باید کامل خشک شده باشد. این کارها برای این است که کفپوش PVC به خوبی نصب شود.

نصب کفپوش PVC: بهتر از قبل از نصب کفپوش حدود 24 ساعت در فضایی که میخواد نصب گردد بماند. دمایی که کفپوش پی وی سی PVC بهتر است در آن نصب شود بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد میباشد.  برای چسباندن کفپوش بهترین نوع چسب صنعتی است که به آن چسب فوری نیز میگویند و در بازار در بسته بندی های مختلف عرضه میشود. این چسب به خاطر وجود تینر در آن، بسیار فرار است و بعد از باز شدن درب قوطی چسب، زود سفت میشود و خاصیت چسبندگی خود را از دست میدهد. چسب هم به کفپوش پی وی سی PVC و هم به کف اتاق زده میشود و کمی صبر میکنیم تا روی چسب خشک شود. افرادی که نصاب کفپوش PVC هستند و در این کار سابقه دارند با دست چسب را لمس میکنند و متوجه آماده بودن چسب برای چسباندن میشوند. باید مواظب باشیم که چسب بر روی سطح کفپوش پی وی سی PVC مالیده نشود و اگر مالیده شد خیلی فوری با دستمال خشک و تمیز آن را پاک کنیم زیرا سطح کفپوش PVC به مشتقات بنزین حساس است و رنگ آن پاک میشود.

چسب فوری بسیار اشتعال زا بوده و باید در هنگام نصب کفپوش PVC نکات ایمنی به خوبی رعایت شود. قبل از نصب درب یا پنجره ایی را باز بگذارید تا گازی که از چسب فوری به وجود میآید راه خروج داشته باشد و هوای آزاد وارد فضا شود. استعمال دخانیات در جایی که در حال نصب کفپوش پی وی سی PVC هستند نباید انجام شود و برای این که چسب زودتر خشک شود از روشن کردن هر گونه وسایل گرمایشی خودداری نمایید. در هنگام نصب کفپوش پی وی سی بسیار دقت کنید که حباب زیر آن نباشد و کامل به کف بچسبد. بعد از چسباندن کفپوش پی وی سی PVC میتوانید بلافاصله از آن استفاده کنید و وسائل را روی آن بچینید. از کشیدن اجسام سنگین روی آن خودداری کنید زیرا باعث خرابی کفپوش PVC میشود.

نصب کفپوش PVC بسته به نوع طرح و رنگی که دارد به صورت آجری، لوزی، موزاییک و ... نصب میگردد. برخی مواقع کفپوش PVC را به صورت فاصله دار اجرا میکنند و بین این فاصله ها را با پروفیل های فلزی مثل برنزی پر میکنند.

نصب قرنیز: بعد از اینکه کفپوش پی وی سی PVC نصب شد نوبت نصب قرنیز است که با نصب قرنیز جلوه کفپوش PVC زیبا تر میشود. قرنیز ها از جنس های متفاوتی هستند. قرنیز ها رنگ های متفاوتی دارند که بسته به سلیقه افراد انتخاب میشود ولی معمولا از قرنیزی استفاده میشود که با رنگ کفپوش همخوانی داشته باشد. قرنیز ها درزهای کفپوش PVC که در انتهای دیوار هستند را میپوشاند و باعث محکم شدن قسمت های کناری دیوار میشود.

روش نصب کفپوش PVC

فیلم آموزش نصب کفپوش PVC

با ثبت مشخصات سفارش خود براحتی از ایرانی دکور خرید کنید